Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Nem, sebum veya hassasiyet gibi parametrelere bağlı olarak, cilt tipi belirlenebilir kuru, normal, yağlı, karma veya hassas olarak. Yaşlanan cilt, kozmetikçiler tarafından ayrı bir tip - yaşlanma olarak tanımlanır.

Kozmetolojide ana cilt tipleri

Deri tipi, genetik yatkınlıkla belirlenir. Zamanla herhangi bir cilt daha kuru hale gelir ve ayrıca yaşa bağlı değişiklikler de kazanır.

Yağlı cilt tipi

Yağlı cilt, artan miktarda sebum, görünür gözenekler ve parlak bir parlaklık ile karakterizedir.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Genetik faktöre ek olarak, artan sekresyonun nedenleri uygunsuz bakım, stres, hormonal bozukluklar olabilir.

Kuru cilt tipi

Aksine kuru cilt, yağ bezlerinin salgısının azalması ile karakterizedir. Bu nedenle cildi koruması ve nemi düzenlediği varsayılan yağ asitleri, kolesterol ve seramidlerin lipit tabakası çok küçüktür. Artan kuruluk, karbamid, amino asitler, laktat gibi suyu bağlayan maddelerin eksikliğiyle ilişkilendirilebilir.

Artan kuruluk yaygın bir sorundur ve kseroz (anormal derecede kuru cilt), foliküler keratoz (saç köklerinde fazla keratin), egzama ve pullu liken gibi hastalıkların bir belirtisi olabilir.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Kuru cildin artmasının nedenleri:

 • sıvı eksikliği;
 • yoğun ultraviyole ışınlama;
 • kuru hava;
 • sigara içmek;
 • sürekli stres;
 • ter bezlerinde ve sebumda yaşa bağlı azalma;
 • uygunsuz bakım (sabun, terlemeyi önleyici);
 • diyabet, böbrek hastalığı;
 • bazı ilaçları almak.

Normal cilt tipi

Kozmetolojide cilt tipleri büyük ölçüde görecelidir. Örneğin, "normal" terimi genellikle ürün ambalajında ​​bir cilt tipi sınıflandırıcı olarak bulunur, ancak gerçekte hiç kimse tamamen normal bir cilde sahip değildir. Bununla birlikte, cilt özellikle yağlı veya kuru değilse ve yaşlanma, akne ve hassasiyetle ilgili belirli bir problem yoksa cildin dengeli olduğu kabul edilir.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Bu tür ciltler iyi kan dolaşımı, ince gözenekler, normal yağ dengesi ile karakterizedir. Cildin pH'ı normaldir, koruyucu işlevle iyi başa çıkmaktadır. Bu sayede cilt minimum kusurlara ve sağlıklı bir renge sahiptir.

Kombine cilt tipi

Cildin farklı bölgelerinin yağlı içeriği farklıysa, cilt karışık tiptedir. Yanakların bölgesi kuru veya nem açısından dengeli olabilir ve yüzün geri kalanı - artan sebum üretimi, genişlemiş gözenekler ile.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Kuru cilt alanındaki koruyucu bariyer, yağların dengesizliği nedeniyle tehlikeye girer.

Ek alt türler (hassas ve solma)

Dış stratum korneum, lipidlerle birlikte daha derin katmanlarını ve tüm vücudu çeşitli çevresel faktörlerden korur ve su dengesini düzenler, elastikiyetini korur.

Hassas ciltlerde fizyolojik değişiklikler nedeniyle (örneğin enzimler iyi çalışmazsa) koruyucu bariyer bozulur. Cilt işlevini yerine getirmez ve normalde sağlıklı cildi etkilemeyen tahriş edici maddelerin geçmesine izin verir.

Reaksiyonun meydana geldiği faktörler kozmetik, ısıtma, soğutmadır.Ultraviyole radyasyona, temizleyicilere, kozmetiklere maruz kalma nedeniyle hassasiyet artar.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Bariyer işlevini bozarak çok fazla nem kaybedilir ve cildin tahriş edici maddelere karşı geçirgenliği artar. Yüzdeki cildin kalınlığı en küçük olanıdır, bu nedenle tahriş edici maddelere karşı daha hassastır.

25-27 yıl sonra cilt olgunlaşır ve yavaş yavaş solmaya başlar.

Soluk cilt, yaşa bağlı bu tür değişikliklerle karakterizedir:

 • cilt incelir, pürüzsüzlük kaybolur;
 • vücut yağı azalır;
 • kırışıklıklar, kuruluk, yaşlılık lekeleri görülür,
 • hacim ve esneklik kaybolur.

Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğrafErken cilt yaşlanmasının nedeni oksidatif stres, serbest radikaller tarafından hacmi ve elastikiyeti koruyan cilt moleküllerine (kolajen, hyaluronik asit, elastin) verilen hasardır. Serbest radikaller çevreden gelir, görünümlerine ultraviyole radyasyon, kentsel kirlilik, sigara ve stres neden olur.

Normal koşullar altında, oksitleyici radikaller moleküller (antioksidanlar) tarafından nötralize edilir, ancak cilt yaşlandıkça bu moleküllerin rezervleri tükenir ve hücreler giderek daha fazla zarar görür.

Cilt tipinizi nasıl belirlersiniz

Doğru bakımı seçebilmek için kozmetikte cilt tiplerinin tanımlanması önemlidir. Yetersiz nem veya çok sert temizlik gibi uygunsuz bakım, yarardan çok zarar verebilir. Cildinizi dengeli hale getirecek bir bakım seçmek için özelliklerini dikkate almanız gerekir.

Cildin tipi görsel olarak, renge, gözenek boyutuna, parlaklığa göre ve yüzdeki sebum miktarı analiz edilerek belirlenebilir.

Görünüşte

Normal cilt şu özelliklere sahiptir:

 • eksiklik veya minimum kusur sayısı;
 • iyi kan dolaşımı;
 • görünmez gözenekler;
 • cilt kadifemsi, pürüzsüz, elastik görünür;
 • kızarıklık eğilimi ve artan hassasiyet;
 • yaşlanma ile cilt daha kuru hale gelir.
Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf
Kozmetolojide cilt tiplerinin özellikleri

Kuru cilt donuk ve sert görünür. Orta derecede kuruluk ile biraz daha sıkı ve daha az elastik hissediyor. Uygun bakım olmadan, orta derecede kuru cilt soyulmaya başlar, görünüşte kabalaşır, lekeler, kaşıntı, kızarıklık görünebilir.

Çok kuru ciltte koruyucu bariyer çalışmaz ve bu nedenle enfeksiyon riski artar. Özellikle ellerde, ayaklarda, dirseklerde aşırı kuru ciltte çatlaklar ve nasırlar oluşur. Yüzey, genellikle yaşlılarda görülen, şiddetli dehidrasyon ile pürüzlü ve pürüzlü görünüyor.

Yağlı cilt, karakteristik parlaklığı, geniş gözenekleri ile tanımlanır. Deri daha yoğundur ancak kırmızı ve iltihaplı olmasına rağmen kan damarları görünmeyebilir. Bu cilt türü, sadece yüzde değil, aynı zamanda vücudun diğer kısımlarında da komedon, sivilce oluşumu ile karakterizedir: sırt, göğüs, omuzlar.

Hassas cilt genellikle kızarıklık, pullanma ve kızarıklık ile tanımlanır. Tahriş edici maddeler kaşıntıya, yanmaya veya karıncalanmaya ve hatta şişmeye neden olur.

Bir peçeteyle

Kozmetolojide cilt tipleri, emici bir mendil üzerindeki yağ miktarını değerlendirme yöntemi kullanılarak ayırt edilebilir. Bu yöntem yağlı cildi sebum miktarı ile kuru ve bazen karma ciltlerden ayırmaya yardımcı olur. Bunu yapmak için yüzünüze emici bir bez sürün.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Yüzeyde çok az veya hiç yağ lekesi kalmamışsa, cilt kurudur. Alın, burun ve çenede lekeler kalırsa, cilt normal veya karışık tiptedir. Yağ, peçetenin tüm yüzeylerine dağıtılırsa, cilt yağlıdır.

Cilt tipinize uygun bakım

Cilt tipinizi belirlemek, doğru cilt bakım ürünlerini seçmenize yardımcı olur. Her tür cilt için bakım, temizleme, nemlendirme, besleyici ve UV koruması gibi çeşitli prosedürleri içerir. Cildin özelliklerine bağlı olarak, her adım için ürünler kompozisyon bakımından farklılık gösterir.

Bir krem ​​nasıl seçilir

Krem seçerken aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz önerilir:

 • Ambalajlama... Daha az hava erişimi olan bir pompalı tüpler veya kaplar içinde paketlenmiş bir krem ​​seçmek daha iyidir. Bu tür ambalajlarda oksijen ürünle temas etmez ve bileşenlerin etkinliği daha uzun sürer.
 • Sağlıklı malzemeler... Kremin bileşimini inceleyerek, içerdiği aktif bileşenlere dikkat edebilirsiniz. C vitamininin etkili olduğu kanıtlanmıştır ve E vitamini ve allantoin de faydalıdır. İçeriği C vitamini -% 3 için en az% 1 olmalıdır.
 • Ürünün cilt tipinize uygun olup olmadığını belirleyin.

Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğrafUV ışınlarına maruz kaldıktan sonra cildi yatıştıran, nemlendiren ve onaran aktif bileşenler, yağlı ve kuru ciltler üzerinde eşit derecede etkili olacaktır. Ancak hassas ciltlerde glikolik asit gibi peeling ajanlarına daha dikkat etmeniz gerekir.

Eksfoliye edici maddeler gündüz kreminde bulunmamalıdır. Yağlı, problemli bir cildiniz varsa kaçınılması en iyi olan bazı maddeler vardır.

Bunun örnekleri hindistancevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı ve oleik alkoldür:

 • Ürün fiyatı. İyi bir kremin pahalı olması gerekmez, kaliteli ve ucuz markalar vardır. Ancak, ürünün düşük bir maliyetinde, içinde yüksek miktarda aktif madde içeriği beklenmemelidir.
 • Sondaları kullanın. Çok iyi bir ürün bile ciltte reaksiyona neden olabilir, satın almadan önce bir test cihazı kullanmak ve alerjik reaksiyonu dışlamak daha iyidir.

Yağlı cilt bakımı

Ayrılırken asıl sorun aşırı yağ salgılanmasıdır.... Günlük enzimatik pul pul dökülme, hücrelerin yenilenmesine ve fazla yağın atılmasına yardımcı olacaktır. Ancak ürün, dermise zarar veren sert aşındırıcı maddeler olmadan yeterince yumuşak olmalıdır. Nazik peeling, cilt dokusunu ve tonunu iyileştirir.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Enflamasyondan sonra pigmentasyon genellikle yağlı ciltte kalır. Koyu renkli alanları çıkarmak için pul pul dökülme önerilir. Çok fazla iltihap varsa, antibakteriyel bileşenli ilaçlar yardımcı olacaktır.

Mineral yağ, vazelin ve alkoller gibi maddelerden özenle kaçınılmalıdır. "Komedojenik değildir" etiketli ürünler gözenekleri tıkamaz ve yağlı ciltler için iyi sonuç verir. Yağsız nemlendiriciler, kimyasal peelingler ve kil maskeleri kullanmanızı öneririz.

Yüzünüzü çok sık yıkamamalısınız, kuru cilt telafi etmek için daha da fazla yağ üretir. Glikolik asit veya salisilik asit gibi içerikler iyi çalışır. Tedaviyi tamamlamak için en iyisi yağsız ürünler, antioksidan serumlar ve günlük güneş kremi kullanmaktır.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Prosedür / çözümAçıklama
Temizleme jeli (sabah, gece)Sülfat içermeyen temizleme jeli veya köpüğü; yağlılığı azaltan, ancak cildi çok fazla deterjanla kurutmayan ürünler.
Tonik (sabah, gece)Alkol içermez, pirolidon karboksilik asit (Na-PCA) gibi bileşenler içerir - ciltte su tutan bir nemlendirici, sardunya esansiyel yağı, cadı fındığı - alkoller gibi kurumayan bir büzücü.
AHA / BHA içeren serum (sabah)Alfa veya beta hidroksi asitli serum geniş gözeneklerin görünümünü azaltır, yaşlılık lekelerini hafifletir. Salisilik asit ve çay ağacı yağı gibi maddeler akne yatkınlığı için iyi çalışır.
Yağsız nemlendirici (sabah, gece)Na-PCA, gliserin eklenmiş yağsız bir krem, nemin korunmasına yardımcı olacaktır. Susuz kalmış yağlı cilt, daha da fazla yağlı salgı salgılar.
Çinko Oksit Güneş Kremi (Sabah)Çinko oksit sadece UV ışınlarına karşı koruma sağlamaz, aynı zamanda cildi matlaştırır. Çinko, çatlaklara yardımcı olacak doğal bir antibakteriyel maddedir. Güneş kremi olarak mineral bir toz da kullanabilirsiniz.
Retinol Serum (Gece)Retinol, sürekli kullanımla gözenek boyutunu azaltır.
Kil maskesi (haftada bir)Çok fazla kurumasını beklemeden maske çıkarılmalıdır, aksi takdirde cilt kuruyabilir.
Yüz yağı (aralıklı olarak)Uçakta olduğu gibi aşırı kuru koşullarda, kuruluğu önlemek için krema biraz yağ uygulanmalıdır.

Kuru cilt bakımı

Kuru cilt, zarar görmüş bir bariyer nedeniyle sürekli olarak nem kaybeder ve tahriş edici maddeler kolayca içeri girer. Bu nedenle kuru cilt bakımının temeli sürekli hidrasyondur.

Vücudun susuz olup olmadığının da izlenmesi önerilir, bunun için bol su içmeli, alkol ve kafeini hariç tutmalısınız. Ayrıca odadaki nemi kontrol etmeli ve gerekirse bir nemlendirici kullanmalısınız.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Kuru cilt, pullanma ile karakterizedir. Ölü hücreler cildin doğal yenilenmesine engel olur, ayrıca krem ​​ve serumların besin maddelerini bloke eder. Bu nedenle, ana prosedürlerden önce, doğal yağları çıkarmadan yüzeyi nazikçe yenileyen peeling ve nazik peeling kullanılması önerilir.

Nemlendirme için, suyu iyi tutan sodyum hiyalüronat, gliserin, deniz yosunu içeren ürünler kullanmak en iyisidir. Yumuşatıcılar (skualen ve kamelya yağı) cildin eşit ve etkili bir şekilde pürüzsüzleşmesine ve korunmasına yardımcı olur.

Kuru cildi korumak için her gün nemlendirici kullanılması, daha hafif sabunlar kullanılması ve narenciye yağı ve çok fazla koku içeren ürünlerden kaçınılması önerilir. Yıkarken ılık su kullanmak daha iyidir, daha az sıcak kurur.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Cilt susuz kalırsa, yağ bazlı ürünler cilt durumunu kötüleştirebileceğinden su bazlı ürünler kullanılmalıdır.

Bakım birkaç aşama içerir:

Prosedür / çözümAçıklama
Temizleme losyonu (sabah, gece)Çok hafif, köpüksüz temizleme losyonu.
Tonik (sabah, gece)Tonik pH seviyesini dengeleyecek, nemi geri kazandıracak ve çevresel etkilere karşı koruma sağlayacaktır.
Antioksidan Serum (Sabah)Kolajen parçalanmasını önlemek için gündüzleri E, A ve C vitaminleri içeren güçlü bir antioksidan serum. SPF'li bir krem ​​kullandığınızdan emin olun.
SPF'li Nemlendirici (sabah)Nemlendirici bileşenler, cildin UVA / UVB ışınlarından korurken nemi korumasına yardımcı olur.
Retinol Serum (Gecelik)Haftada 5 kez kullanılması önerilir. Serumlar, cilde daha iyi nüfuz eden daha küçük moleküler boyutlu bileşenler içerir.
Göz kremi (gece)Peptidli bir krem ​​veya serum, kolajen aktivitesini artırır.
Nemlendirici (gece)Kuşburnu tohumu yağı, çuha çiçeği yağı, hodan yağı, fosfolipitler, kızılcık yağı, tatlı badem yağı ve jojoba yağı içermelidir. Bu bileşenler ciltteki doğal lipitleri taklit eder ve su bariyerini daha iyi eski haline getirir.

Çok kuru ciltler için krem ​​yerine besleyici bir yağ kullanılabilir.

Kimyasal eksfolyantlarla fırçalayınÖlü hücreleri iyi çözer ve cilde zarar vermez.

Kombinasyon cilt bakımı

Karma cilt ile yüzün bir kısmı daha kuru olduğundan, kuru cilt bölgelerini yeterince besleyecek bir nemlendirici seçilmesi önerilir; bunun için jel benzeri dokuya sahip ürünler çok uygundur. Kuru alanlar için de peeling önerilir.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Günlük bakım prosedürleri:

Prosedür / çözümAçıklama
Temizleme jeli (sabah, akşam)Jeli kullanırken cildiniz kurumaya başlarsa ürünü bir temizlik losyonu ile değiştirebilirsiniz.
Tonik (sabah, akşam)Cadı fındığı ile dengeleyici tonik.
AHA / BHA içeren serum (sabah)Alfa ve beta hidroksi asitler gözenekleri azaltır ve donuk cildi aydınlatır. Sivilceye yatkınsanız salisilik asit ve çay ağacı yağı içeren ürünler kullanmanız tavsiye edilir.
Hafif nemlendirici (sabah / gece)Nemlendirme için hyaluronik asit içeren krem.
Çinko Oksit Güneş Kremi (Sabah)Yağlı ciltte olduğu gibi, çinko oksit güneş kremleri mat bir görünüm oluşturur.
Retinol serumu (gece).Retinol, tüm cilt tipleri için uygundur, ayrıca kozmetikçiler tarafından önerilen karma cilt tipleri için de yararlıdır.
Yüz yağı (gece için)Gün içinde yağlı etkilerden kaçınmak için geceleri en iyi şekilde kullanılır.

Hassas cilt bakımı

Kozmetolojide cilt tipleri, hassas ciltler gibi zor durumlarda bile ürün seçimine yardımcı olan bir araçtır. Hassas iseniz, tahrişe neyin sebep olduğunu belirlemelisiniz.

Bunun için bir seferde yalnızca bir yeni ürün denemeniz önerilir. Yeni ürünleri küçük cilt bölgelerinde, ön kolun iç tarafında, cildin ince olduğu ancak yüzdeki kadar hassas olmadığı yerlerde test etmek de mümkündür. Ürünü kulağınızın arkasındaki cilt üzerinde de test edebilirsiniz.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Hassas cildin bulutlu havalarda bile UV kürlenmesinden korunması tavsiye edilir ve 11:00 ile 15:00 saatleri arasında doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Hassas cilt ürünleri genellikle özel bir şekilde etiketlenir, bu da tahrişe ve aşırı duyarlılığa neden olmadığını, en sık kızarıklığa neden olan maddeler içermediğini gösterir.

Gibi:

 • parabenler;
 • bazı tatlar;
 • mineral yağlar;
 • sülfat içeren yüzey aktif maddeler;
 • üre;
 • ftalatlar.

Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf

Aksine, hassasiyetini azaltarak cilde yardımcı olan aktif maddeler:

 • B5 vitamini türevi olan dekspantenol, transepidermal nem kaybını azaltır, cilt hücrelerinin iyileşmesini ve yenilenmesini hızlandırır.
 • Gliserin ve gluko-gliserin, suyu iyi tuttukları için iyi nemlendirir, cildin koruyucu işlevini iyileştirir.
 • PH5 sitrat tamponu, pH seviyesini gereken aralıkta tutar, bu cilt enzimlerinin aktivitesini geri kazandırır, bu nedenle tahriş edici maddelerin etkisine karşı direnci artar.
 • Koenzim Q10 - antioksidan, cilt hücrelerini serbest radikallerden korur, hücrelerin enerjiyi geri kazanmasına yardımcı olur.
 • B7 Vitamini (biotin) - cildi güçlendirir, hücrelerdeki yağların sentezini harekete geçirir.
 • Hücrelerde bulunan doğal seramide benzer bir madde olan Seramid-3. Bu madde su kaybını önler, tahriş edici maddeleri etkisiz hale getirir. Eksikliği ile cilt kuru ve tahriş olmuş görünür.

Hassas cilt tedavileri:

Prosedür / çözümAçıklama
Temizleyici losyon (sabah, akşam)Sülfat içermeyen bir temizlik losyonu önerilir.
Tonik (sabah, akşam)Toner alkolsüz olmalıdır ve beyaz çay özü, yeşil çay, papatya ve bisabolol gibi bileşenler içerebilir. Bu bileşenler yatıştırıcı ve iltihap önleyici maddelerdir. Beta-glukan, cildin bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur, zamanla hassasiyetini azaltır.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf
Kokusuz nemlendirici (sabah, akşam).Krem sentetik kokular, alkoller, boyalar içermemelidir.
Çinko Oksit Güneş Koruyucu SPF (Sabah)Çinko oksit kremler, hassas ciltler için en az tahriş edicidir. Titanyum dioksit kremler ayrıca hassas ciltler için de işe yarar, ancak beyaz bir döküm bıraktıkları için orta ila koyu ten tonlarıyla uyumlu değildirler.
Nemlendirici jel maskesi (akşam)Jel dokusu, iltihaplı cilt üzerinde serinletici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
Eksfoliye Edici Serum (haftada 2 kez)Glikolik asit, belirli bir cilt tipi için çok agresifse, güzellik uzmanları bir laktik asit serumu kullanılmasını önerir.

Normal cilt bakımı

Normal cilt bakımı birkaç prosedür içermelidir:

Prosedür / çözümAçıklama
Temizleyici (sabah, akşam)Kiri çıkarmaya yardımcı olmak için yumuşak köpük içeren sülfatsız bir ürün.
Tonik (sabah, akşam)Denatüre alkol, etanol ve izopropil alkol gibi bileşenlerden kaçınılması önerilir.
SPF'li Nemlendirici (sabah)En az 30 SPF'li hafif bir nemlendirici güneşten korur ve gözenekleri tıkamadan nemlendirir, dimetikon, pantenol ve sodyum hiyalüronat içerebilir.
Antioksidan Serum (Gecelik)C vitamini ve yosun özü gibi parlatıcı bileşenlerin yanı sıra doğal yenileyici bileşenler (biberiye ve nane) içeren serum.Kozmetolojide cilt tipleri. Sınıflandırma, belirleme kriterleri, fotoğraf
SPF'siz Nemlendirici (akşam)Uyurken yemek yemek.
Glikolik Asit (Alfa Hidroksi Asit)Cildin dengesini koruyan asit molekülünün boyutu, cildin derinliklerine nüfuz etmesini sağlar, yüzeysel kuru cilt hücrelerinin çözülmesine yardımcı olarak cildi daha mat, pürüzsüz ve pürüzsüz hale getirir.

Normal cilt bakımı için, kozmetikçiler mevcut nem dengesini ve yağ bezlerinin salgılanmasını önermektedir.... Farklı cilt tiplerine bakma kurallarını uygulamak bir dizi sorunu çözmeye yardımcı olur: aşırı kuruluğu giderin, yağlı ve karma cildi dengeleyin ve sağlıklı cildin dengesini koruyun.

Cilt türleri hakkında video

Cilt tipi. Kozmetik nasıl seçilir:

Makaleyi değerlendirin
Kadınlar için kozmetik ve plastik cerrahi. Görünümün düzeltilmesi. Figürü ve yüzü iyileştirmenin yolları, yöntemleri, prosedürleri
Yorum ekle

Yüz

Bacaklar

Saç